Skip to main content

Chcielibyśmy po raz kolejny zwrócić wagę na konieczność wykonywania kopi zapasowych. Niestety w dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy narażeni na utratę danych. Dlatego postaramy się wyjaśnić dlaczego i w jaki sposób można się przed tym uchronić.

Czym jest backup danych?

Najprościej mówiąc, backup to pojęcie kopii zapasowej. Jest on bardzo przydatny w momencie utraty, bądź uszkodzenia danych. Wówczas pozwala na odzyskanie ich z określonego okresu czasowego. Jednocześnie jest to również gwarancja bezpieczeństwa dla naszych danych oraz możliwość odtworzenia wrażliwych informacji.

Jak często należy wykonywać backup danych?

Najlepiej wykonywać go jak najczęściej. Im częściej go wykonujemy tym na mniejsze straty narażamy się w przypadku utraty danych. W przypadku baz danych rozsądnie jest jednak robić backup przynajmniej raz dziennie.

W jaki sposób przeprowadzić utworzenie kopii danych?

Kopię bazy można wykonać ręcznie lub za pomocą dedykowanych do tego narzędzi takich jak Comarch IBARD Backup. W przypadku wykonywania kopii baz danych ważne jest aby w  momencie wykonywania kopii nie były przeprowadzane żadne operację na bazie. Korzystając z narzędzi wspierających wykonywanie backupu możemy zaplanować wykonanie jej np. w nocy.

Czy wykonanie kopii zapasowej w chmurze jest bezpieczne?

Przed wykonaniem kopii w chmurze warto upewnić się czy przesłane dane będą bezpieczne. Transmisja danych powinna być szyfrowana a Data Center w którym są składowane dane powinno spełniać odpowiednie normy.

Wszystkie te warunki są spełnione w przypadku narzędzie Comarch IBARD Backup. Dane przesyłane są za pomocą szyfrowanego połączenia SSL 128-bit (takie samo szyfrowanie jest używane w kontaktach z bankami). Dane są natomiast składowane we własnym Data Center firmy Comarch w Krakowie. Spełnia ono wszystkie niezbędne normy zabezpieczeń oraz posiada stosowne certyfikaty to dokumentujące.

Czy składowanie danych w chmurze musi być drogie?

Ceny chmury stają się coraz bardziej dostępne a elastyczność tych rozwiązań warta uwagi.

Od 1 marca dodatkowo przy zakupie 12-miesięcznego pakietu Comarch IBARD Backup 10 lub 100 wydłużony zostanie czas korzystania o dodatkowe 6 miesięcy – gratis!

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z zespołem Polkas pod numerem telefonu 12 634 05 44 lub e-mail –  erp@polkas.pl.