Skip to main content

W niedzielę, 15 stycznia br. otwarte zostało w Zawoi (pod Babią Górą) Centrum Górskie Korona Ziemi, gdzie można już zapoznać się m.in. z miniaturami gór, które wchodzą w skład najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów, czyli tzw. “Korony Ziemi”. Firma POLKAS również miała swoją rolę w powstaniu tego nietypowego muzeum.

Koroną Świata zwykło określać się najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Zwyczajowo przyjęło się jednak, że jest ich nie 7, ale 9: Kilimandżaro, Masyw Vinsona, Góra Kościuszki, Piramida Carstensz, Everest, Elbrus, Mont Blanc, McKinley oraz Aconcagua. Nie trzeba być himalaistą, aby wszystkie te cuda natury poznać z bliska, gdyż dzięki otwartemu właśnie w Zawoi Centrum Górskiemu, można poczuć ducha walki, który jak magnes przyciąga najwytrwalszych do oblodzonych i śmiertelnie niebezpiecznych ścian kolosów.

Każdy szczyt, to osobna historia, a właściwie setki historii zwycięzców oraz tych którym się nie udało lub skończyli tragicznie próbując pokonać żywioł ziemi. Dlatego też każda ze słynnych gór w muzeum ma swojego patrona, z perspektywy którego ją poznajemy. Wśród sław, jak się okazuje większość to Polacy, którzy stanowią jedną z najsilniejszych grup alpinistycznych na świecie. Między innymi są to: Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy – pierwsi zimowi zdobywcy Mount Everestu, Ryszard Pawłowski – dziewięciokrotny zdobywca McKinley na Alasce, Tomasz Kobielski – trzeci polski zdobywca Korony Ziemi, Janusz Kurczab, który dokonał I zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc, czy też Janusz Majer – wybitny polski himalaista i podróżnik. Patronką najwyższego szczytu Ameryki Południowej Aconcagua została Martyna Wojciechowska, a opiekunem Góry Kościuszki w Centrum jest Edmund Strzelecki. Większość z wymienionych sław uświetniła wczorajszą uroczystość otwarcia osobiście.

Rolą firmy POLKAS w tym nietypowym przedsięwzięciu było wdrożenie systemu sprzedażowego, przy pomocy którego będą obsługiwani odwiedzający Centrum w Zawoi turyści. Przygotowana infrastruktura informatyczna zarządza stanowiskiem sprzedaży restauracyjnej oraz punktem sprzedaży biletów, a w najbliższej przyszłości rozbudowana zostanie także o powstający właśnie sklep z pamiątkami.