Skip to main content

Kasa fiskalnaMinisterstwo Finansów ogłosiło konkurs na zorganizowanie loterii dla wszystkich osób, które wspierają uczciwą konkurencję i również podczas codziennych zakupów pamiętają o tym, żeby zabrać swój paragon. Pomysł został zaczerpnięty z Portugalii, gdzie zorganizowanie takiej loterii przyniosło wymierne zyski budżetowi państwa, a tym samym zyskali uczciwi przedsiębiorcy, rejestrujący każdy swój obrót na kasie fiskalnej.

Loteria ma się odbywać raz w miesiącu i potrwać rok. Główną nagrodą w tym czasie będzie 12 rodzinnych aut, któych marka nie jest jeszcze znana. Przewidziano też i mniejsze nagrody jak stprzęt AGD i RTV. Limit nagród w każdym miesiącu to 100 tys. złotych. Wg wiceminister finansów Izabeli Leszczyny, wydanie takiej sumy na pewno się opłaci.

Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu będzie dokonanie zakupu na kwotę min. 10 zł i zarejestrowanie swojego dokumentu sprzedaży na stronie Ministerstwa Finansów.

Analogiczna akcja, przeprowadzona w 2014 roku na południu Europy przyniosła nadspodziewane efekty. Okazało się, że liczba wydanych paragonów wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 46% w skali kraju. Klienci upominający się się o paragon, który jest dla nich jednocześnie darmowym kuponem w losowaniu, przyczyniają się nie tylko do zwiększenia dochodu swojego państwa, ale i do zmniejszenia szarej strefy, która bywa realnym zagrożeniem dla uczciwych firm.