Skip to main content
IDC rynek ERP w Polsce

Niezależne badanie rynku ERP w Polsce przez IDC`

Agencja International Data Corporation (w skrócie IDC) specjalizuje się w badaniu rynku w dziedzinach oprogramowania, telekomunikacji i nowych technologii.

21 września bieżącego roku opublikowany został nowy raport IDC dotyczący oprogramowania, a konkretnie udziału poszczególnych producentów w ogólnokrajowego sprzedaży (raport dotyczył rynku polskiego w 2015 roku). Palma pierwszeństwa i 40% udział w rynku należy do SAPa, którego pozycja jeszcze kilka lat temu wydawała się niezagrożona . Teraz jest jednak inaczej, albowiem drugie miejsce należy do krakowskiego producenta, firmy Comarch, która jako jedyna w czołowej piątce odnotowała w 2015 roku wzrost sprzedaży, a co za tym idzie – udział w rynku. Aktualnie do Comarchu należy prawie 17% tego „tortu”. Trzeci dostawca może pochwalić się już tylko jednocyfrową wartością. Ważne są dwie tendencje na które warto zwrócić uwagę. Pierwsza jest taka, że Comarch zyskał przede wszystkim kosztem producenta systemu SAP oraz trzeciego dostawcy. Ich udział w rynku zmniejszył się o dwucyfrowe wartości. Druga, równie pozytywna, jest taka, że wzrost Comarchu nastąpił kosztem zachodnich dostawców, a więc świadczy to o lokalnym patriotyzmie przedsiębiorstw, które zamiast zagranicznych, decydują się na systemy krajowych producentów.

Można przypuszczać, że lokalny patriotyzm nie jest tutaj głównym spiritus movens takiego stanu rzeczy. Głównym jest raczej dostosowanie krajowych rozwiązań informatycznych do polskich uwarunkowań prawnych. Często bowiem spotykaliśmy się z sytuacjami, gdy nasze rodzime firmy po wdrożeniu globalnego systemu, np. SAP zmuszone były szukać i wdrażać polski system ERP w obszarze księgowości i kadr, aby działać zgodnie z lokalnym prawem. Raz, że trzeba było utrzymywać różne systemy, o różnym okresie gwarancji i współpracować z różnymi ich dostawcami, co prawie zawsze rodzi problemy „na styku” tych rozwiązań, a dwa że również integratory, łączniki między tymi systemami nastręczały niepotrzebnych problemów i kosztów, na przykład w chwili zaktualizowania jednego z programów.

Pełna paleta oprogramowania Comarchu znajduje się w ofercie firmy POLKAS. Zachęcamy do kontaktu i zadawania pytań, z przyjemnością przeprowadzimy dla Państwa prezentację i pomożemy dokonać wyboru spośród programów Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL i Comarch ERP Altum.