Skip to main content

Jak pokazują wyniki opublikowanego niedawno raportu „Poland Enterprise Application Market Shares, 2018: 2019 Update”, udział w rynku oprogramowania ERP firmy Comarch przekroczył 20% i wynosi aktualnie 20,2%, co plasuje krakowskiego producenta na drugim miejscu ogółem (jedynie za SAPem), a na pierwszym miejscu wśród krajowych dostawców oprogramowania. Pozycję lidera posiada Comarch również w gronie firm, których rozwiązania najczęściej wdrażane są w średnich i małych firmach (czyli zatrudniających mniej niż 500 pracowników).

Na ciągle rosnącą pozycję Comarchu wśród konkurencji wpływ ma kilka czynników, wśród których na szczególną uwagę zasługują duże inwestycje w rozwiązania chmurowe, ekspansja na rynki zagraniczne, a także rozbudowany dział badawczy oprogramowania research and development, w skrócie R&D. W ostatnich latach, bacznie obserwując panujące na rynkach trendy, dział R&D Comarchu skupił się na projektowaniu spersonalizowanych interfejsów aplikacji, a także innych rozwiązań, wśród których na szczególnie wyróżnienie zasługuje bazujące na sztucznej inteligencji narzędzie Comarch OCR, udostępnione klientom Comarch kilka miesięcy temu, najpierw do testów, a potem do sprzedaży. Warto nadmienić, że POLKAS był jednym z najaktywniejszych testerów tego rozwiązania.

Rozwój oprogramowania w ostatnich latach bardzo mocno napędzany był poprzez częste zmiany prawne i wprowadzanie licznych nowości (np. RODO, JPK, e-Sprawozdania, Pracownicze Plany Kapitałowe etc.). Klienci nie chcąc narazić się na dotkliwe kary musieli szybko dostosowywać posiadane oprogramowanie do nowych przepisów, a jeżeli jego producent nie nadążał z aktualizacjami, trzeba było zakupić nowy program. Tutaj często wybór padał na Comarch ERP Optimę lub Comarch ERP XLa.

Bardzo wyraźnym na rynku IT trendem jest coraz większa popularność rozwiązań chmurowych, oferowanych w modelu abonamentowym. Także na tym polu Comarch jest liderem w Polsce i jednym z najważniejszych graczy na rynku międzynarodowym.