Skip to main content

Stacjonarne, tradycyjne wersje oprogramowania są coraz mniej popularne. Jak pokazują nasze doświadczenia coraz więcej nawet dużych firm poważnie rozważa wdrożenie oprogramowania w chmurze. Korzyści takiego modelu łatwo wyliczyć. Są to przede wszystkim zdecydowanie niższe koszty początkowe, ponieważ nie trzeba kupować licencji. Nie ma też konieczności kupowania serwera, dbania o ciągłość jego pracy, o back-upy. Aktualizacje także leżą po stronie dostawcy oprogramowania, podczas gdy mając wersję stacjonarną trzeba po pierwsze pamiętać o opłacaniu rocznych upgradów, a po drugie przy pomocy firmy informatycznej wgrywać aktualizacje do programu, przynajmniej raz na kilka miesięcy (lub częściej).

Dla wielu ważna jest również mobilność, dostępność do programu z każdego miejsca gdzie jest internet. Wersja chmurowa daje taką dowolność, w przypadku tradycyjnego modelu wdrożenia na własnym serwerze wymaga to zestawienia bezpiecznego połączenia zdalnego do serwera. Serwer musi być oczywiście cały czas włączony, a więc zżera prąd, a jego podzespoły się zużywają, a więc raz na jakiś czas wymagana jest ich wymiana, a częściej konserwacja. W firmie powinien więc być zatrudniony informatyk. W chmurze wszystko to leży poza percepcją użytkownika, nie musi on o tym nawet myśleć, nie mówiąc już o płaceniu. Chmura jest jednak tylko wynajmem oprogramowania, płaci się za jego użytkowanie, nie jest się właścicielem licencji, tak jak w modelu stacjonarnym.

Wszystkie oferowane przez nas programy (Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, enova365) oferowane są w obydwu modelach. Zapraszamy do kontaktu z nami, po zapoznaniu się z Państwa sytuacją, potrzebami, możliwościami i oczekiwaniami podpowiemy który model i dlaczego będzie optymalnym dla Państwa rozwiązaniem.