Skip to main content

Co to jest APS?

APS – to systemy do planowania działań produkcyjnych. Często stanowią rozwiniecie systemów ERP jak i MES wykorzystywanych już w przedsiębiorstwie.
Narzędzie to coraz częściej i coraz śmielej wchodzi do użytku przez firmy produkcyjne. W ostatnich latach, gdzie coraz mocniej wykorzystywana jest sztuczna inteligencja i w tym obszarze nie mogło jej zabraknąć.

Jak działa APS wsparty AI?

Zaawansowane planowanie produkcji wsparte AI daje możliwość planowania i realizacji zleceń produkcyjnych w jak najkrótszym czasie przy uwzględnieniu warunków takich jak wydajność maszyn produkcyjnych, ilość oraz czasy przestojów, optymalny czas realizacja operacji a także minimalizacja kosztów.

Jakie są funkcjonalności APS?

Głównym założeniem jak i celem systemu APS jest poprawa efektywności procesu planowania jak i samej produkcji. Do głównych funkcjonalności należą:

  • Planowanie produkcji według ustalonego parametru
  • Reagowanie i szybkie przeplanowanie produkcji w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych okoliczności
  • Analiza oraz symulacja wykorzystania obciążenia gniazd produkcyjnych
  • Porównywanie wariantów produkcyjnych opartych o różne scenariusze
  • Dokładne podanie dany zakończenia kolejkowanych zleceń.

Jaka jest przyszłość systemu APS?

APS jest ciągle rozwijanym narzędziem. Jako że wiele osób widzi w AI szanse na zwiększenie efektywności przeprowadzanych procesów, zapewne w niedługim czasie pojawią się kolejne funkcjonalności.

Gdzie mogę kupić system produkcyjny z APSem?

Systemy APS wsparte sztuczną inteligencją coraz częściej oferowane są przez firmy sprzedające oprogramowanie do zarządzania i kontroli procesów produkcyjnych. W naszej ofercie można znaleźć systemy Comarch MES oraz APS który sprawia, że efektywność produkcji wzrasta. Narzędzie jest cały czas rozwijane przez producenta i stanowi integralną część tak zwanego Przemysłu 4.0.