Świat, a w szczególności świat cyfrowy biegnie nieubłaganie naprzód. Nowe wersje oprogramowania komercyjnego pojawiają się średnio trzy – cztery razy do roku, systemy operacyjne nie mają aż takiego tempa, niemniej jednak raz na kilka lat producenci raczą nas nowym systemem, który jest według nich dużo lepszy od poprzedniego.
W Polsce króluje oferta firmy Microsoft, różne wersje systemów Windows odpowiadają obecnie za prawie 90% rynku, co prawda nie ma jednak dokładnych statystyk systemów operacyjnych używanych w firmach, trzeba jednak założyć że struktura będzie podobna. Z tego też powodu niemal wszystkie platformy ERP są pisane z myślą o systemach Windows.
Teoretycznie nie ma nic złego w eksploatacji starszych kopii Windows, jednak im bliżej końca wsparcia producenta, tym mogą one powodować więcej problemów na styku z nowymi wersjami oprogramowania ERP. Można założyć że będziemy korzystać również ze starszych wersji ERP, jednak najczęściej nowe wersje są odpowiedzią na zmiany w przepisach prawnych, a co za tym idzie ich posiadanie jest przymusem.
Microsoft dzieli okres wsparcia swoich produktów na główny (rozwojowy) i dodatkowy (aktualizacje bezpieczeństwa i wydajności). W teorii koniec wsparcia dodatkowego to de facto „śmierć” systemu.
Które wersje są wspierane?
Windows 10
Najnowsza wersja systemu Windows jest ciągle aktualizowana, posiada pełne wsparcie producenta i dostęp do nowych bibliotek. Na początku zebrała mieszane oceny, jednak z biegiem czasu okazała się być platformą stabilną, dającą niemałe możliwości w kwestiach komunikacji i bezpieczeństwa.
Windows 8.1
System został przyjęty chłodno (czego główną przyczyną było totalne przebudowanie interfejsu z myślą o urządzeniach dotykowych) i mimo szerokiej akcji promocyjnej nie zyskał wielu zwolenników w okresie dystrybucji. Mimo to jest to stabilna platforma, która nie sprawia niespodzianek.
System nie jest już rozwijany, jego wsparcie główne zakończyło się w 2013 roku. Koniec okresu wsparcia dodatkowego nie został jeszcze określony.
Windows Serwer 2019
Najnowsza wersja systemu serwerowego Windows. Wsparcie główne przewidziane na minimum 5 najbliższych lat.
Windows Server 2016
Windows Server 2016 jest obecnie trzonem infrastruktury firmowej. Wsparcie główne producenta będzie dla niego dostępne do 2022 roku, natomiast aktualizacje bezpieczeństwa do roku 2027.
Na które wersje trzeba uważać?
Windows 7
Mimo niekwestionowanej popularności i niezawodności systemu Windows 7 czas jego świetności bezpowrotnie minął. System stracił wsparcie serwisowe w 2011 roku, aktualizacje bezpieczeństwa będą się pojawiać jeszcze do końca 2019 roku.
Jest to sytuacja bardzo niekomfortowa dla wielu posiadaczy licencji tego systemu, niemal w każdej chwili producenci oprogramowania ERP mogą wykreślić system ze specyfikacji swoich produktów (niżej przykład WS 2008 R2), z dnia na dzień możemy zostać zmuszeni zmienić system operacyjny by sprostać wymaganiom stawianym przez kolejne wersje ERP.
Windows Server 2014
Platforma traci główne wsparcie w lipcu 2019, aktualizacje bezpieczeństwa będą pojawiać się jeszcze do 2024 roku.
Windows Server 2012 / 2012 R2
Platforma straciła główne wsparcie końcem 2018 roku. Wsparcie aktualizacją zabezpieczeń będzie trwało do 2023 roku, jednak wcześniej developerzy mogą usuną
ten system operacyjny ze specyfikacji swoich ERPów. Warto już teraz zaplanować migrację do nowszego systemu.
Wersje całkowicie niewspierane przez producentów ERP.
Windows Vista
System który poważnie uszczuplił zaufanie do Microsoft. Miał być następcą Windows XP, lepszym, szybszym stabilniejszym. Niestety początek to pasmo porażek. Nim udało się rozwiązać problemy Microsoft podjął decyzję o porzuceniu projektu i stworzeniu Windows 7. Wsparcie główne wygasło w 2009 roku, aktualizacje bezpieczeństwa pojawiały się do kwietnia 2017 roku.
Windows XP
System jest już martwy od kilku lat, co nie przeszkadza niektórym podmiotom w dalszym ciągu z niego korzystać. Jego olbrzymia popularność była pochodną doskonałej opinii ( w swoim czasie ustawił wysoka poprzeczkę dla całego rynku). Warto się jednak poważnie zastanowić nad sensownością jego używania w 2019 roku. Windows XP stracił wsparcie aktualizacji bezpieczeństwa, został usunięty ze specyfikacji nowych wersji systemów ERP już w 2016 roku, stwarza też zagrożenie w kwestiach komunikacyjnych (nie otrzymuje żadnych aktualizacji zabezpieczeń).
Windows Server 2008 R2
Ostatnia wersja rozwojowa tego systemu (2008 R2) współpracowała w ERP’ami niemal do końca 2018 roku, jednak brak implementacji protokołu TLS 1.2 wymusił na producentach systemów usunięcie go ze specyfikacji (nie można przy użyciu tego systemu przesłać plików podpisanych elektronicznie do urzędu skarbowego i ZUS). Teoretycznie cykl życia powinien zakończyć się w 2020 roku, niestety uwarunkowania krajowe wymuszają jego wcześniejszą emeryturę.
Jeśli nie chcemy sytuacji w której nagle trzeba wyłożyć nieplanowane środki na zakup warto zawczasu pomyśleć o aktualizacji systemów operacyjnych na stacjach roboczych i serwerach firmowych. W ten sposób ograniczymy ryzyko niekompatybilności i ustrzeżemy się przed sytuacją, w której nie będziemy mogli spełnić wymagań określonych w prawie.
Firma Polkas jest do Państwa dyspozycji przy planowaniu i realizacji wszelkich prac wymaganych przy zmianie systemu. Wszystkich Państwa zainteresowanych zakupem nowych licencji Microsoft zapraszamy do kontaktu mailowego na erp@polkas.pl i telefonicznego pod numerem 12 6340544.