Z dzisiejszego wydania Gazety Wyborczej możemy się dowiedzieć o zmianach w podatkach, jakie są planowane na przyszły rok. Obok powrotu do 22-procentowej stawki VAT, projekty mają zawierać zapisy dotyczące odmrożenia kwoty wolnej od podatku, zerowej stawki PIT dla młodych oraz obniżenia dla firm kosztów ponoszonych w związku z CIT.
Z najbardziej rewolucyjnej zmiany – tj. wprowadzenia zerowej stawki podatku PIT, mieliby szansę skorzystać wszyscy młodzi, a w tym 5,4 mln osób w wieku od 20 do 29 lat (wg danych GUS). Należy jednak pamiętać, że tylko część z tych osób rozpoczęła już swoje życie zawodowe, a pozostali uczą się lub dopiero szukają pracy. Takie zwolnienie miałoby pomóc w życiowym starcie młodym osobom, które zwykle zarabiają najmniej, a przy okazji – jak można przypuszczać – też skłaniać do częstszego zawierania umów o pracę.
Pewnym rodzajem „rekompensaty” za ponoszenie kosztów związanych z pełnoprawnymi formami zatrudnienia, miałaby być dla pracodawców niższa stawka CIT, która miałaby spaść z poziomu 19 do 15 procent. Z kolei jednak planowane podwyższenie kosztów uzyskania przychodu spowoduje, że z większymi kosztami swej pracy będą musieli się liczyć wszyscy pracujący na etacie.
Przyśpieszeniu ulegnie najprawdopodobniej obniżenie podstawowej stawki podatku VAT. Wprowadzona interwencyjnie w 2011 r. i obowiązująca obecnie 23-procentowa stawka, która początkowo miała zostać zniesiona w 2014 roku, a wg późniejszych zapowiedzi – w 2017, ma szansę już w przyszłym roku powrócić do poziomu 22%. Według strony rządowej, podstawą takich zmian jest ogólne polepszenie sytuacji gospodarczej oraz przedterminowe zdjęcie przez Komisję Europejską z naszego kraju procedury nadmiernego deficytu. Przedstawione jeszcze na początku maja br. plany przewidywały zamrożenie zarówno kwoty wolnej od podatku, jak i płac do 2018 roku, co skutkowałoby ukrytym wzrostem podatku o ok. 10% i dodatkowy 1 mld złotych w budżecie.
Przedstawienie rządowego projektu zmian podatkowych na 2016 rok Premier Ewa Kopacz ma ogłosić z początkiem września bieżącego roku.