Skip to main content

Krajowy System eFaktur

Krajowy System eFaktur, czyli Ksef, to narzędzia, które znacznie ułatwia i usprawnia proces stosowania i przesyłania faktury elektronicznej w Polsce.
W erze cyfryzacji i rozwoju technologii, wiele zakresów życia powszechnego przechodzi transformację. Transformacja dotknięta została również faktura która od 1 lipca 2024 w ramach KSeF-u (Krajowy System eFaktur) będzie musiała być wystawiona w formie elektronicznej (B2B).

KSEF – Co to jest?

Ksef, czyli Krajowy System eFaktur, to platforma utworzona przez Ministerstwo Finansów, która umożliwia przesyłanie i odbieranie faktury (ustrukturyzowanej) w formie elektronicznej. Ksef ma na celu usprawnienie przekazywania informacji oraz wyjaśnienie i bezpieczeństwo dokumentów finansowych.

KSEF a Administracja Publiczna

Instytucje podatkowe będą miały możliwość poddawać faktury wystawiane przez KSeF bieżącej analizie i kontroli w czasie rzeczywistym. Cyfryzacja sektora finansów ma uszczelnić luki w VAT.

KSEF – Ustawa

Podpisana przez Prezydenta ustawa z dnia 16 czerwca 2023r sprawia że wejście w życie KseFu jest już pewne. Termin wejścia Ksefu to od: 1 lipca 2024 roku – dla podatników VAT, 1 stycznia 2025 roku – dla podatników zwolnionych z VAT.

Ustawa wprowadzająca to rozwiązanie w założeniu ma przynieść wiele pozytywnych zmian w biznesie. Ksef oferuje wiele korzyści dla firm i przedsiębiorstw. Oto kilka z nich:

  • Szybko i sprawnie : Ksef eliminuje konieczność ręcznego wprowadzania danych z faktury do systemu księgowego, co powoduje przyspieszenie pracy. Faktury są wysyłane elektronicznie, według określonego wzoru, co pozwala na bezproblemowy import do systemu np. erp.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy: Wyeliminowanie dokumentacji papierowej oraz sprawdzenie, wysyłanie i przechowywanie faktur papierowych, przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy.
  • Integralność z oprogramowaniem ERP: Faktury elektroniczne będą wystawiane według określonego przez Ministerstwo Finansów wzoru i schematu. Pozwoli to Producentom systemów ERP takim jak Comarch czy Soneta na dostosowanie oprogramowania, dzięki czemu będzie możliwy bezproblemowy import jak i eksport dokumentów.
  • Ekologia: Przejście na fakturę elektroniczną zmniejsza ilość zużywanego papieru w przypadku stosowania dokumentów fizycznych, co ma wpływ na środowisko.

KSEF w Praktyce

Korzystanie z Ksef jest w zasadzie proste. Firmy, które pobierają dane z tego systemu, muszą być zarejestrowane w systemie. Można przesłać faktury elektroniczne do swoich kontrahentów, a także odebrać fakturę od swoich dostawców. Ksef umożliwia także integrację z programami księgowymi, co jeszcze bardziej usprawnia proces rozliczeń. Każdy z oferowanych przez nas systemów posiada możliwość integracji z Ksef-em.