Skip to main content

Czasami zastanawiamy się jaki jest dobry okres na zmianę lub wdrożenie nowego systemu.  Czy można wdrożyć system w ciągu roku. Kiedy najlepiej zacząć taki proces i ile on nam zajmie. Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym wpisie.

Wpierw postaramy się ustosunkować do  pytania „czy istnieje jakiś najlepszy czas na wdrożenie nowego systemu do firmy?”. Aby odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie musimy przeanalizować co dla konkretnego przedsiębiorstwa należy rozumieć pod pojęciem „najlepszy okres”.

Dla jednych to będzie koniec sezonu kiedy mają trochę więcej czasu aby móc zaangażować się w proces wdrożenia systemu. Oprócz wybrania odpowiednio doświadczonego partnera wdrożeniowego jakim np. jest POLKAS ważną kwestią jest właśnie poświecenie odpowiedniej ilości czasu na zaprojektowanie wdrożenia systemu. Zwłaszcza w przypadku systemów ERP, których działanie skupia się na różnych obszarach działania przedsiębiorstwa zaczynając od działów wewnętrznych takich jak księgowość, kadry a kończąc na procesach obsługi klienta czy wytwarzania produktów.

Dla innych ten okres zbiega się z okresem podatkowym. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacjach w których podsumowanie danego okresu wiąże się z przygotowaniem wielu raportów a wdrożenie nowego systemu przed tym okresem powodowałoby dużo większy „szok” dla przedsiębiorstwa.

Rolą partnera jest odpowiednie pokierowanie procesem tak aby firma odniosła jak największe korzyści oraz przeszła przez ten proces sprawnie.  Kluczowym elementem jest przygotowanie właściwego „przepisu na wdrożenie” . Zadanie takie w świecie IT pełni analiza przedwdrożeniowa. To właśnie ten dokument opisuje wszystkie aspekty dostosowania systemu oraz jego konfiguracji.

Wdrożenie systemu w ciągu roku wiąże się z przeniesieniem części danych ze starego systemu do nowego tak aby móc przygotować odpowiednie sprawozdania czy też rozliczenia. Kluczowe jest tutaj przygotowanie odpowiedniego bilansu zamknięcia oraz otwarcia. Nie jest to jednak przeszkodą nie do ominięcia.

Tak ja wspominaliśmy już powyżej nie jest najważniejsze kiedy zaczniemy wdrażać system do organizacji ale jak będziemy do tego przygotowani. Jeśli odpowiednio merytorycznie podejdziemy do tego zagadnienia to będziemy w stanie określić ile czasu zajmie nam wdrożenie systemu. Ważne aby na samy początku zdefiniować do czego dążymy i co będzie dla nas sukcesem we wdrożeniu.

Przy wyborze oprogramowania warto skorzystać z firmy doradczej, która wdraża kilka systemów i jest nam w stanie doradzić, który w naszym przypadku jest najkorzystniejszy. Polkas może pochwalić się wdrażaniem systemów Comarch (Optima, XL) oraz Sonety (enova365). Dzięki możliwości wyboru spośród różnych produktów ale też producentów jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Jeśli chcecie Państwo porozmawiać odnośnie wdrożenia systemu ERP i zastanawiacie się jak się do tego odpowiednio przygotować oraz kiedy zacząć ten proces to zapraszamy do kontaktu z POLKAS pod numerem telefonu 12 634 05 44 lub e-mail erp@polkas.pl. Chętnie omówimy z Państwem te problemy i doradzimy rozwiązanie.