Skip to main content

Program antywirusowy to pierwsza linia obrony danych firmowych przed złośliwym oprogramowaniem i atakami hakerskimi. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, od darmowych programów, po rozbudowane systemy z wieloma funkcjonalnościami. Czym zatem kierować się przy wyborze antywirusa?

Oczywiście instalacja każdego programu antywirusowego to krok w stronę bezpieczeństwa – może on być jedynie mniejszy lub większy. Darmowe antywirusy dają sobie radę z podstawową ochroną komputerów, natomiast trzeba pamiętać, że nie każdy bezpłatny program jest licencjonowany jako program firmowy. A złamanie warunków licencji, które może ujawnić np. kontrola legalności oprogramowania, to poważne wykroczenie!

Zakup programu antywirusowego to pewny sposób na legalną licencję. Wydatek na kupno licencji niesie ze sobą także dodatkowe korzyści w postaci znacznie bogatszych funkcjonalności programu, takich ja np. ochrona przez phishingiem czy ochrona bankowości on-line. Warto więc sięgnąć po płatne rozwiązanie, tym bardziej, że jest to relatywnie mały wydatek.

Trzeba pamiętać o tym, że antywirus dla firmy powinien składać się z elementów, które uzupełniają się nawzajem. Przed jego wyborem dobrze jest zdefiniować potrzeby firmy w zakresie ochrony danych. Podstawowe funkcjonalności to firewall, ochrona poczty i filtr SPAM. Wśród dodatkowych rozwiązań warto zwrócić uwagę na wspomnianą już ochronę bankowości i płatności internetowych, ochronę przeglądarki, prywatności czy poczty serwera i plików. Nie bez znaczenia jest także płynność pracy programu, możliwość zastosowania własnych ustawień czy konsola administracyjna.

W POLKAS wiemy, jak ważne jest zabezpieczanie danych firmowych, w tym danych zapisanych w systemie ERP. Dlatego jeżeli szukają Państwo odpowiedniego programu antywirusowego, nasi doradcy chętnie zaproponują optymalne, dostosowane do potrzeb firmy rozwiązanie.