Skip to main content

Małe kasy fiskalne od kilku lat podbijają polski rynek. Co zdecydowało o ich sukcesie? Czy miniaturyzacja się opłaca? I w końcu – czy warto wybrać małe urządzenie fiskalne, czy też jednak poświęcić nieco więcej miejsca na biurku lub ladzie i zdecydować się na pełnowymiarową kasę?

Urządzenie w dobrej cenie

Niektórzy uważają, że poza małą kasą fiskalną, każda inna jest niewartą uwagi „zawaliladą. Wytłumaczenia takiej opinii należy z pewnością szukać w trendach obecnych również w innych dziedzinach rynku elektronicznego, do którego to rynek kas fiskalnych również się zalicza. I tak samo jak w innych branżach, jeśli przyjmiemy, że duże urządzenia wciąż są niezastąpione w niektórych typach działalności, to oczywistym jest, że klient ma prawo oczekiwać urządzenia małego, przy tym solidnego i uniwersalnego oraz łatwego w obsłudze i – z racji tego, że jest zwykle „na widoku” – najlepiej charakteryzującego się nowoczesnym designem. Zaletą niewielkich urządzeń zazwyczaj jest też ich bardzo korzystna cena zakupu.

Mała kasa fiskalna – co warto wiedzieć?

O ile możemy być pewni, że w sklepach wielkopowierzchniowych małe kasy fiskalne się nie sprawdzą, to posiadając małą placówkę handlową lub punkt usługowy, śmiało możemy rozważać takie rozwiązanie. O zaletach najmniejszych kas fiskalnych dużo może powiedzieć również niesłabnące powodzenie wśród takich grup zawodowych jak prawnicy i doradcy podatkowi, stomatolodzy i lekarze, fryzjerzy i kosmetyczki, mechanicy i diagności, czy też ogólnie pojęta branża gastronomiczna (HoReCa). Mała kasa fiskalna idealnie sprawdzi się również podczas sprzedaży sezonowej, mobilnej oraz okazjonalnej – jak na przykład podczas targów.

Poniżej prezentujemy topowe modele kas fiskalnych polskich producentów, którym z czystym sumieniem można przyznać nominacje, aby następnie mogły zająć trzy pierwsze miejsca w kategorii „najmniejsza kasa fiskalna”, zostawiając daleko w tyle konkurencję. W każdym przypadku uzyskanie tak kompaktowych wymiarów było możliwe m.in. dzięki temu, że urządzenia te pracują tylko na jednej rolce papieru. Wszelkie dane o zarejestrowanych transakcjach potrzebne podczas kontroli, zapisywane są jako kopia elektroniczna – na karcie SD. Wszystkie kasy mają również możliwość współpracy z programami sprzedażowymi, pozwalają umieścić na paragonie oprócz danych firmy dowolną grafikę, a wymiana w nich papieru dzięki mechanizmowi typu „wrzuć i pracuj” jest banalnie prosta. Każde z przedstawionych urządzeń fiskalnych, pomimo niewielkich gabarytów oprócz ekranu kasjera posiada ekran klienta, na którym na bieżąco wyświetlane są wprowadzane towary.

Novitus nano e

Model nano e marki Novitus od kilku lat na rynku jest uznawany za jedną z najlepszych kas fiskalnych stworzonych Mała kasa fiskalna Novitus nano eprzez nowosądeckiego producenta. Zwarta konstrukcja i bardzo trwały mechanizm drukujący marki Fujitsu zapewniają długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie, jak i bardzo wysoką kulturę pracy. Pomimo, że przypada jej miano pierwszej kasy z kopią elektroniczną, jej konstrukcja, jak i parametry wciąż plasują ją w czołówce małych urządzeń fiskalnych. Wyjątkowo łatwa obsługa pozwala szybko wdrażać w sprzedaż nowych pracowników, dodawać i edytować właściwości bazy towarowej i intuicyjnie wykonywać wszystkie raporty. Kasa może sterować szufladą, współpracować z wagą elektroniczną oraz umożliwia wprowadzanie towarów przy pomocy czytnika kodów kreskowych. Urządzenie występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: podstawowej – grafitowej oraz białej, która najchętniej wykorzystywana jest w gabinetach lekarskich i dentystycznych oraz salonach kosmetycznych.

Posnet ERGO

Mała kasa fiskalna Posnet ERGOCałkowita nowość i hit tego sezonu! Kasa Posnet ERGO kumuluje w niewielkiej obudowie wszystkie zalety swoich poprzedników, jednocześnie poszerzając ich możliwości. Do tego producent przy projektowaniu tej kasy położył nacisk na nowoczesny wygląd i ergonomię. Jej najciekawszą właściwością jest modułowa budowa, która pozwala poszerzać możliwości urządzenia fiskalnego tylko w razie zaistnienia konkretnej potrzeby. Przykład – jeżeli zaczynamy sprzedaż w małym sklepie, kiosku lub punkcie gastronomicznym, gdzie baza towarowa nie przekracza 4 tys. sztuk, możemy śmiało zdecydować się na podstawową wersję kasy ERGO; gdy w przyszłości pojawi się potrzeba jej poszerzenia, zamiast całkowitej wymiany wystarczy dołożenie kości pamięci zwiększającej ilość towarów (PLU) w pamięci do sześciu lub ośmiu tysięcy. Idea jak najlepszego dopasowania urządzenia do potrzeb klienta przejawia się również w dostępnych protokołach komunikacyjnych – oprócz możliwości podłączenia szalki ważącej, skanera, czy też szuflady wielonapięciowej, użytkownik może wyposażyć Posnet ERGO w moduły rozszerzające komunikację o protokoły bezprzewodowe – Bluetooth, WLAN (WiFi) i HSPA (3G). W standardzie natomiast otrzymujemy złącze USB, do podłączenia czytnika kodów.

Elzab K10

Mała kasa fiskalna Elzab K10Kasa fiskalna oznaczona jako model K10 firmy Elzab jest jedynym w swoim rodzaju urządzeniem fiskalnym z klawiaturą dotykową. Z tego też powodu panel sprzedawcy jest jednym wielkim ekranem o przekątnej 4.3 cala, na którym wyświetlane są wszystkie potrzebne klawisze. Warto nadmienić, że obsługa panelu możliwa jest również, gdy mamy ubrane rękawiczki. Bryła tego urządzenia odbiega od wyglądu większości kas fiskalnych, ale obłe kształty i gumowany materiał sprawiają, że będzie idealnie leżeć zarówno w małej, jak i dużej dłoni sprzedawcy. Producent przy tym zapewnia, że jest ona odporna też na zarysowania, uderzenia oraz duże obciążenia. Nabyć ją można w wersji czarno-pomarańczowej, biało-pomarańczowej i szaro-zielonej. Pod zabezpieczającą przed zachlapaniem gumową klapką znajdziemy oprócz złącza serwisowego złacze USB, do którego można podłączyć pendrive. Istnieje również możliwość bezpośredniej współpracy z bezprzewodowym czytnikiem kodów kreskowych, przy pomocy protokołu Bluetooth oraz z szufladą kasową – poprzez złącze RJ.

Jaką kasę fiskalną wybrać?

Każde z powyższych urządzeń jest warte polecenia do rejestrowania sprzedaży jako „mała kasa fiskalna„. Pomimo, że różnią się one szczegółami, to fakt, że wszystkie produkowane są w kraju, gwarantuje pełne dostosowanie urządzenia do polskich realiów. Wiąże się to również z tym, że Autoryzowany Serwis wykonujący instalację i przeglądy musi spełniać najwyższe standardy certyfikacyjne, a dostępność części i akcesoriów jest stała.

Szukając na rynku najmniejszej kasy fiskalnej warto zasięgnąć opinii użytkowników różnych urządzeń i ograniczyć wybór tylko do tych kas fiskalnych, które rzeczywiście są sprawdzone. Zaoszczędzi to dużo problemów z dostępnością serwisu i części, jak i wysoką awaryjnością wielu dostępnych obecnie na rynku urządzeń. Powyższe propozycje w kategorii małych kas fiskalnych rekomendujemy w oparciu o opinie klientów, jak i serwisantów firmy POLKAS, którzy oceniają je w dużej mierze pod kątem jakości mechanizmów aktualnie dostępnych na rynku urządzeń fiskalnych.