Skip to main content

Decydując się na zakup jakiegokolwiek urządzenia do placówki handlowej należy brać pod uwagę wielkość sklepu, charakter towarowy danej placówki handlowej, natężenie ruchu i wiele innych. Tak jest również w przypadku zakupu urządzeń ważących. Pierwszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę w procesie wybierania wagi jest jej cena. Nie powinna jednak być ona w tym wypadku decydującym i jedynym kryterium. Na początek musimy ustalić do jakiego rodzaju działalności urządzenie będzie przeznaczone, czy jest niezawodne i jaki ma okres gwarancji.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie wagi możemy podzielić na:

  • wagi sklepowe- urządzenia wolnostojące, przeznaczone do pracy w handlu. Ich zakres ważenia to ok 15 czasem 30 kg. Wszystkie urządzenia przeznaczone do handlu muszą być legalizowane.
  • wagi magazynowe- to urządzenia z zakresem ważenia 150 a czasem nawet 600 kg., znajdują zastosowanie w magazynach, hurtowniach. W tym wypadku legalizowane muszą być te, które są wykorzystane w przyjmowaniu dostaw.
  • wagi pod zabudowę – przeznaczone do pracy na stanowiskach kasowych o zakresie ważenia średnio 15 kg  a nawet 30 kg. Zaletą tych urządzeń jest obudowa nierdzewna a szalka wagi zamontowana jest na równi z blatem.  
  • wagi etykietujące- wyposażone w drukarkę do wydruku etykiet. Stosowane głównie na stanowiskach mięsnych, warzywnych, nabiałowych oraz w miejscach, gdzie wydruk etykiety jest wskazany.

Mały sklep- mała waga?

Do małego sklepu spożywczego idealnym rozwiązaniem będzie mała waga elektroniczna, komunikująca się z kasą fiskalną. Są to wagi łatwe w obsłudze, niezawodne a kolejną ich zaletą jest niska cena.

A jaka waga do średniej czy dużej placówki handlowej?

Do średniej placówki handlowej proponujemy wagę ladową, współpracującą już z czytnikiem kodów kreskowych. W marketach, hipermarketach i innych dużych sklepach idealnym rozwiązaniem będą wagi etykietujące/ samoobsługowe, pracujące w systemie sprzedaży. Ciężkie i duże towary ważymy przy pomocy zamontowanych wag pomostowych.

Reasumując, przy wyborze wagi decydujące znaczenia ma więc wielkość placówki, natężenie ruchu  a przede wszystkim asortyment sklepu. Najistotniejszym jednak kryterium jest jej obciążenie, łatwość obsługi oraz możliwość współpracy z kasą fiskalną i urządzeniami peryferyjnymi. Połączenie z kasą fiskalną usprawnia pracę i eliminuje błędy podczas wprowadzania danych. W rzeczywistości każdy klient dobiera urządzenie indywidualnie do swoich potrzeb. Wbrew pozorom ważną rzeczą jest czytelny wyświetlacz, łatwość utrzymania wagi w czystości oraz możliwość pracy na akumulatorach. W tym ostatnim przypadku klient ma gwarancję, że nawet w przypadku awarii sieci energetycznej, waga nadal będzie pracować.
Niezależnie od tego jakiego wyboru dokonamy, musimy pamiętać o legalizacji urządzenia. W każdym punkcie handlowym musi być spełniony ten warunek i nie ma to znaczenie czy ważymy produkty na stoisku kasowym,  w lokalu gastronomicznym czy też na straganie ulicznym.
Waga posiada w swoim opisie informację, dotyczącą legalizacji a jej potwierdzeniem jest certyfikat  zgodności. Stosowanie wagi bez legalizacji jest przestępstwem, a co za tym idzie wiąże się z dużymi karami finansowymi ze strony Urzędu Miar.