Skip to main content

Kod kreskowy to inaczej przedstawienie informacji o produkcie w formie graficznej. Kody kreskowe są dziś widoczne praktycznie na każdym towarze, zarówno na produktach spożywczych, chemicznych, odzieży, obuwiu, płytach, urządzeniach i wielu innych. Aby móc je odczytać i rozszyfrować,  niezbędne jest posiadanie czytnika (skanera) kodów kreskowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń, różnych producentów, o różnych właściwościach.

Jakimi kryteriami należy się kierować przy jego wyborze?

Przede wszystkim należy brać pod uwagę miejsce jego przeznaczenia i zastosowania. W przypadku małego sklepu o  niewielkim  natężeniu ruchu, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie skanerów ręcznych z podstawką.  W większym sklepie, gdzie często tworzą się kolejki ze względu na duży ruch można zastosować skaner stacjonarny lub ladowy. Podstawową zaletą tych urządzeń jest to, że skanowanie kodów odbywa się „w ruchu”, przy dowolnym ich ułożeniu. Usprawnia to pracę zwłaszcza w sytuacji dużego natężenia ruchu. W przypadku, gdy stanowisko kasowe ma być wyposażone również w wagę, warto zastanowić się nad zakupem wago-skanera, który jako jedno urządzenie pełni funkcję zarówno wagi jak i czytnika kodów.
Magazyn, hurtownia czy zakład produkcyjny- do tych miejsc dedykowane są urządzenia specjalistyczne takie jak, skanery przemysłowe, przystosowane do pracy w trudnych warunkach, posiadających wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu ich praca jest długotrwała i bezawaryjna.
Wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość skanowania, dużą popularnością  cieszą się  czytniki bezprzewodowe, wyposażone w Bluetooth i odczytujące kody w promieniu nawet 10 m od bazy.
Duże znaczenie w przypadku wyboru odpowiedniego skanera ma rodzaj odczytywanego kodu.

A co w przypadku kiedy kody są nieczytelne czy narażone na zniszczenie?

W tym wypadku polecamy zastosowanie czytnika wizyjnego, który ze względu na szerszą wiązkę doskonale radzi sobie nawet w przypadku kodów zamazanych czy zatartych.

Tak więc w zależności od potrzeb klienta, od wymagań placówki, od zastosowania czy asortymentu jaki będziemy skanować zależy to, jakie urządzenie wybierzemy i które sprawdzi się idealnie w naszej działalności.