Skip to main content

Zagadnienia związane z archiwizacją i prawidłowym zabezpieczeniem danych są niezwykle istotne z punktu widzenia każdej firmy, bez względu na jej wielkość, branżę czy skalę działania. Sposobów na zabezpieczenie danych jest wiele: niektóre firmy decydują się na inwestycję w drogie serwery, z kilkoma dyskami połączonym w technologii RAID, inne przechowują dane na dyskach zewnętrznych lub pen-drive’ach, jeszcze inne korzystają z back-upu w chmurze, czyli na zewnętrznych serwerach firm wyspecjalizowanych w świadczeniu tego typu usług.

Ciężko jest jednoznacznie określić który z tych sposobów zabezpieczenia danych jest najlepszy, ale coraz więcej zwolenników zyskuje back-up w chmurze, w wyspecjalizowanym do tego Data Center. Również archiwizacja danych na własnych maszynach ma swoje plusy, natomiast warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Jedną z nich jest to, aby dane – bez względu na to, jak świetnym serwerem dysponujemy – nie były trzymane w jednej maszynie fizycznej. W razie (odpukać) pożaru, powodzi stracimy wszystko…

W związku z tym warto zadbać o to, aby nasze dane przechowywane były również gdzieś na zewnątrz. Mogą to być na przykład – wspomniane wcześniej – dyski zewnętrzne czy back-up w modelu cloud computing, którego przykładem jest oferowana przez Comarch usługa iBard24.

Firma PolKas służy swoim doświadczeniem w zakresie możliwie najlepszego zabezpieczenia Państwa danych.

Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Z uwagi na przypadający dziś Światowy Dzień Backupu!