Skip to main content

Comarch ogłosił, że jego system Comarch EDI jest zgodny z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF).

Klienci firmy będą mogli wykorzystać system do wysyłania i odbierania faktur ustrukturyzowanych oraz rejestrowania ich w KSeF. Przygotowana platforma demo będzie pozwalać sprawdzić jak wygląda cały proces. Demo będzie dostępne dla klientów firmy oraz osób, które nie są użytkownikami jej systemów.

1 stycznia 2022 ruszył system KSeF, jako dobrowolne rozwiązanie do wysyłania i odbierania faktur ustrukturyzowanych. Rozwiązanie to będzie jednak obowiązkowe dla wszystkich prawdopodobnie już w drugim kwartale 2023r. Nie ma więc wiele czasu aby przygotować się na tą zmianę.

Comarch monitoruje na bieżąco zmiany prawne w tym zakresie. Firma brała udział w ostatnim czasie w konsultacjach na temat rozwiązań technicznych. Aktywnie też rozbudowywała zakres funkcjonalności swojej platformy EDI, by połączyć ją ze środowiskiem API KSeF. Dlatego już teraz Comarch EDI jest w pełni zintegrowany z KSeF. Użytkownicy platformy mogą więc wysyłać i odbierać faktury ustrukturyzowane  i je rejestrować w KSeF. Zmiana ta nie wymaga ponoszenia kosztów przez klientów. Nie ma też konieczności wprowadzania zmian w ich środowiskach IT.

Dla przedsiębiorstw zostało przygotowane demo systemu Comarch EDI. Mogą więc one przetestować proces wymiany dokumentów we własnym zakresie oraz z użyciem swoich faktur sprawdzić komunikację między platformami.

Istotne, że nie tylko obecni klienci mogą skorzystać z demo. W przypadku osób które nie są związane z firma wystarczy wejść na stronę www.ksef.comarch.pl i zarejestrować się poprzez formularz. W następnym kroku otrzymają one dane dostępowe na wskazany adres e-mail.

Dla klientów firmy zostały opracowane dwa scenariusze.

Pierwszy dedykowany jest dla osób korzystających z aplikacji webowej nazywanej WeEDI. Mogą one wykorzystać swoje faktury do testów. Po zanonimizowaniu dokumentów otrzymają powiadomienie z API KSef na temat ich statusów. Przekazane zostaną informacje dotyczące procesu wysłania faktur, ich walidacji, odbioru faktur przez KSeF, oraz nadania dokumentom numerów referencyjnych KSeF.

Drugi ze scenariuszy przeznaczony jest dla firm łączących się automatycznie z platformą EDI poprzez własne systemy (FK,ERP). Dla tych klientów zostanie stworzone dedykowane środowisko testowe. Będzie ono dostosowane do ich potrzeb biznesowych. W sprawie stworzenia go należy się skontaktować z  Service Desk’iem Comarch.

Comarch stworzył też specjalne narzędzie do śledzenia statusów faktur o nazwie Comarch EDI Tracking. Klienci którzy mają wdrożone w systemie Comarch EDI dedykowane specyfikacje faktur mają teraz czas na wykonanie prac dostosowawczych. Prace wykonane w środowisku demo można przenieść później na produkcyjną wersję.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ksef.comarch.pl jak i u naszych konsultantów pod numerem telefonu 12 634 05 44 lub e-mail erp@polkas.pl.