Skip to main content

Zakup kasy fiskalnej to dla większości klientów zarówno trudny wybór, jak i  duży wydatek. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo modeli urządzeń różnych producentów. Dobierając urządzenie pod kątem działalności, nie powinniśmy kierować się jedynie ceną kasy. Tanie urządzenia są dedykowane głównie małym firmom, gdzie w zupełności wystarczy ich podstawowa funkcjonalność. Ze względu na wysokie ceny urządzeń, klienci starają się odwlec w czasie moment zakupu kasy fiskalnej a w efekcie decydują się na kupno najtańszej.

Ale czy tańsza na pewno oznacza lepsza?

Warto w tym momencie zastanowić się czy wybierając tańsze urządzenie w rzeczywistości i w perspektywie czasu nie okaże się one droższe? Kupując tanie urządzenie do działalności która wiąże się z dosyć intensywną jego eksploatacją mamy pewność, że kasa taka za chwilę zacznie się psuć i konieczne będzie wzywanie serwisu co w rezultacie wiąże się z kosztami. W tym wypadku tańsza kasa będzie oznaczać jedynie pozorne oszczędności. Aby tego uniknąć należy dobierać urządzenie do konkretnej działalności mając świadomość tego, że ma nam służyć długie lata. Z biegiem czasu, wraz z rozwojem działalności może się okazać, że konieczna będzie współpraca kasy z innymi urządzeniami peryferyjnymi takimi jak: czytnik, waga, komputer. Warto więc zapłacić nieco więcej, ale zapewnić sobie komfort pracy i mieć urządzenie sprawdzonego producenta, kupione u solidnego dostawcy, zapewniającego pełną opiekę serwisową.

Co rozumiemy pod pojęciem „dobry serwis”?

Podatnik kupując urządzenie w wybranej firmie powinien mieć świadomość tego, że od tego momentu to ten właśnie serwis będzie „opiekunem” jego działalności. Warto więc przy wyborze dostawcy zwrócić uwagę na:

  • doświadczenie w sprzedaży danej firmy, jej pozycję na rynku fiskalnym
  • asortyment i dostępność towarów
  • otwartość na klienta
  • uczciwość, związana z informowaniem klienta na wstępie o ewentualnych kosztach dodatkowych (opłata za dojazd, za usługi, koszty transportu, programowanie)

Warto pamiętać zwracając uwagę na cenę, że przy zakupie pierwszego urządzenia podatnik ma możliwość uzyskania zwrotu z Urzędu Skarbowego ( 90% wartości urządzenia, nie więcej niż 700 pln netto od zakupu netto kasy). Odliczenie to dotyczy również kas rezerwowych. Uwzględniając odliczenie, koszt kasy czy kas znacznie się obniża i jest to niewątpliwa korzyść dla podatnika.