Od czerwca 2014 roku wejdą w życie nowe przepisy dyrektywy unijnej, które mają ujednolicić i uregulować zasady handlu w internecie. Dyrektywa obejmie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym również polskich przedsiębiorców. Obecne przepisy unijne dotyczące e-handlu regulują jedynie niezbędne minimum zasad zakupu droga internetową. Efektem tego są znaczne różnice między krajami członkowskimi w podstawowych kwestiach. Przykładem tego jest nap termin zwrotu zakupionego przez internet towaru. W Polsce klient mam możliwość zwrotu produktu do 10 dni bez podawania przyczyny, w Anglii czy Finlandii termin ten wynosi 14 dni a zgodnie z wytycznymi dyrektywy – minimum 7 dni. Rozbieżności te obecnie znacznie utrudniają życie zarówno sprzedawcom jak i kupującym w kontekście rozwijającego się handlu międzynarodowego. Nowe przepisy wprowadzą jeden, obligatoryjny termin zwrotu towaru a będzie on wynosił 14 dni.
Poniżej kilku podstawowych punktach wskazaliśmy najistotniejsze zmiany, które będą obowiązywać od 2014 roku:
- ujednolicenie przepisów dotyczących handlu w internecie,
- nowe obowiązki sprzedającego
- możliwości zwrotu materiałów cyfrowych,
- nowe prawa dla e- sklepu
W związku z ujednoliceniem w całej Unii Europejskiej nowych przepisów, właściciele e- sklepów będą mieli obowiązek poinformowania swoich klientów o przysługujących im prawach. Sprzedawca będzie ponosił odpowiedzialność za uszkodzenia towaru w transporcie, a w przypadku zwrotu towaru jeśli klient nie zostanie poinformowany wcześniej o kosztach z tym związanych, to sprzedawca i jego sklep zostanie dodatkowo obciążony. Nowe przepisy mają zapewnić przejrzystość zawieranych przez internet transakcji i ochronę kupujących.
A jakie prawa ma sprzedający?
Przede wszystkim nowe przepisy, w przypadku zwrotu umożliwiają sprzedającym wstrzymanie się z płatnością, do czasu weryfikacji zwracanego produktu pod kątem zniszczenia i ewentualnie oceny czy nie stracił on na wartości.
W nowej dyrektywie pojawia się też definicja „ treści cyfrowych” oraz uregulowania kwestii odstępowania od umów sprzedaży. Od czerwca 2014 roku klienci będą mieli możliwość zwrotu zakupionych plików elektronicznych ( e-booki, pliki muzyczne).
Nowa dyrektywa ujednolica przepisy w całej Unii Europejskiej a nowe postanowienia mają na celu zwiększenie sprzedaży na skalę międzynarodową.