Skip to main content
Aktualności

Systemy ERP a konta bankowe

By 30 października 2017No Comments

Operacje dokonywane na kontach firmowych to codzienność każdego przedsiębiorcy. Wpłaty, wypłaty, przelewy, księgowanie, rozliczenia, analizy… Integracja konta bankowego z systemem ERP zdecydowanie ułatwia te procesy i pozwala zachować nad nimi kontrolę. Jak taka integracja może wyglądać?

Wymiana informacji między bankiem a programem do zarządzania firmą może zachodzić przez import zrealizowanych przelewów bankowych do programu z pliku dostarczonego przez bank. Można także eksportować polecenia przelewu do pliku, który później zaczytuje się w aplikacji bankowej. Dzięki temu dane w systemie firmowym oraz w banku są identyczne i łatwo je zweryfikować. Importowanie i eksportowanie plików w tym wypadku zachodzi ręcznie.

Coraz systemów ERP umożliwia bezpośrednią wymianę danych z bankiem z poziomu programu, bez konieczności przelogowania się między systemami i ręcznego przenoszenia danych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii webservice. Pozwala ona na wymianę danych pomiędzy dwoma serwisami przy użyciu formatu XML. Ponieważ dane wymieniane w ten sposób zawierają wrażliwe i poufne dane, komunikacja odbywa się przez protokół HTTPS, zapewniający zabezpieczenie informacji.

Co umożliwia integracja między systemem ERP a bankiem? Funkcje te zależą oczywiście od możliwości systemów informatycznych firmy oraz banku, natomiast do najważniejszych ułatwień należą:
 pobieranie wyciągów bankowych
 pobieranie historii operacji
 pobieranie aktualnego statusu przelewu
 importowanie i eksportowanie wpłat i wypłat
 sprawdzanie salda

Co zyskuje przedsiębiorca, korzystający z integracji systemu ERP z systemem bankowym?
 skrócenie czasu obsługi rachunków
 automatyzację wymiany danych
 dostęp do bieżących informacji bankowych z poziomu systemu ERP
 ograniczenie ilości pomyłek i błędów związanych z ręcznym wprowadzaniem wyciągów
 wysokie bezpieczeństwo komunikacji

Wszystkich z Państwa, którzy chcą się dowiedzieć więcej o możliwościach swojego systemu ERP w zakresie integracji z bankiem, zapraszamy do kontaktu z POLKAS – nasi doradcy chętnie