Skip to main content

Oprogramowanie dla sklepów. Jakie wybrać? O to najczęściej pytają nas klienci. Czym się sugerować aby rozwiązanie spełniło nasze oczekiwania?

Bardzo trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie jakie oprogramowanie będzie najlepsze do sklepu. Każdy klient ma inne wymagania i potrzeby. Najważniejsze jest to żeby wybrać oprogramowanie które spełnia swoją funkcję. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania mamy tak naprawdę kilka opcji:

  • Open Source czyli darmowa wersja oprogramowania- taka wersję możemy za darmo ściągnąć z internetu i od razu użytkować. Wada takiego rozwiązania jest to, że użytkownik nie posiadający wiedzy informatycznej nie będzie w stanie ani uruchomić sklepu a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów czy błędów sam sobie z nimi nie poradzi. W takim wypadku koniecznością może okazać się zatrudnienie informatyka co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nasuwa się jeszcze pytanie czy informatyk podejmie się takiego zadania. Ponadto decydując się na zakup oprogramowania szablonowego musimy liczyć się z tym że jakakolwiek jego modyfikacja nie jest rzeczą prostą i z pewnością nie tanią.
  • oprogramowanie na zlecenie- to rozwiązanie tworzone od podstaw na zlecenie klienta, który wśród dostępnych na rynku produktów nie widzi dla siebie czegoś co mogłoby spełnić jego oczekiwania. Decydując się na oprogramowanie tworzone na potrzeby konkretnej placówki musimy brać pod uwagę wysoki koszt takiego rozwiązania oraz niejednokrotnie długo czas oczekiwania.
  • licencjonowane oprogramowanie dla sklepu- gotowe oprogramowanie sprzedawane przez firmy informatyczne. Zazwyczaj rozwiązanie to jest bardzo elastyczne ze względu na możliwość modyfikowania jego funkcjonalności. Zaletą takiego oprogramowania jest możliwość dodawania w trakcie użytkowania dodatkowych modułów.

Podsumowując: każdy klient ma inne potrzeby i wymagania wobec swojego sklepu. Najważniejsze jest to aby oprogramowanie spełniało oczekiwania użytkownika a program był prosty i przejrzysty w obsłudze.