Skip to main content

Na postawione w tytule pytanie jeszcze do niedawna można było udzielić różnych odpowiedzi, w zależności od indywidualnych preferencji i możliwości. W chwili obecnej praca zdalna nie jest wyborem, jest koniecznością.

Dostęp do zlokalizowanego w firmie serwera zapewnić można np. poprzez zdalny pulpit, jednak jest to dość kosztowne, wymaga posiadania odpowiednich licencji, zabezpieczeń oraz przede wszystkim wiedzy informatycznej.

Alternatywą dla zdalnych pulpitów jest oprogramowane w chmurze, które dostępne jest poprzez przeglądarkę internetową. Jest to alternatywna tańsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza od pulpitów, w dodatku dostęp do programu możemy mieć z dowolnego miejsca, nie wymagana jest instalacja programu czy jego aktualizowanie.

Oprogramowanie ERP wdrażane przez POLKAS oferowane jest również w modelu usługowym. W przypadku Comarch ERP Optimy i Comarch ERP XLa jest to po prostu system zainstalowany na serwerach zlokalizowanych w Data Center Comarchu i udostępniony użytkownikom do pracy.

enova365 oprócz typowej chmury, która w przypadku Sonety działa w ramach infrastruktury Microsoftu (model Azure), możliwa jest do zainstalowania w dowolnym data center za cenę miesięcznego abonamentu (model ASP), a także klasyczna wersja standard może zostać wzbogacona o zdalny dostęp za pośrednictwem przeglądarki (model multi).

Szacuje się, że już po wygaśnięciu epidemii koronawirusa około 30% firm pozostanie przy zdalnym modelu pracy, przynajmniej częściowo, co przełoży się na mniejsze miesięczne koszty ich funkcjonowania.