Skip to main content

Zacznijmy od tego co oznaczają poszczególne skróty.

ERP – Enterprise Resource Planning, czyli oprogramowanie do planowania zasobów firmy
MES – Manufacturing Execution System, czyli system realizacji produkcji
CRM – Customer Relationship Management, czyli oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami
MRP – Material Requirements Planning, czyli oprogramowanie do planowania zapotrzebowania materiałowego
WMS – Warehouse Management System, czyli system do zarządzania magazynem

Jak możemy zauważyć po rozwinięciu skrótów, każdy z nich obejmuje inny obszar działalności przedsiębiorstwa. Oprogramowanie ERP jest nadrzędnym względem innych. System ten świetnie uzupełnia się z pozotsałymi pozwalając na maksymalną efektywność.

1. ERP + MES
Połączenie to pozwala w pełni zapanować nad procesami produkcyjnymi przedsiębiorstwa. MES pozwala zaplanować proces produkcji (etapy), a także czas jej realizacji. Niestety system ten nie poradzi sobie np. z rozliczeniem producji czy wystawieniem dokumentów księgowych, i tutaj z pomocą przychodzi ERP.

2. ERP + CRM
CRM zajmuje się zarządzeniem procesami związanymi ze sprzedażą i klientami. ERP z kolei zajmuje się procesami całej organizacji i pilnuje by wszystkie działały efektywnie oraz spełniały swoje zadania.

3. ERP + MRP
MRP jest systemem do zarządzania materiałami potrzebnymi przedsiębiorstwu. świetnie sprawdza się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie możemy prześledzić poszczególne etapy produkcyjne. ERP łączy procesy MRP z innymi obszarami np. sprzedażą czy księgowością.

4. ERP + WMS
WMS pozwala efektywnie zarządzać magazynem, realizować zamówienia oraz kontrolować łańcuch dostaw. W połączeniu z ERP daje możliwość nadzoru nad produktem od magazynu aż do dostarczenie go do klienta.

Podsumowując, wymienione powyżej systemy odpowiadają na różne potrzeby firmy. Najefektywniej działają one w połączeniu z systemem nadrzędnym jakim jest ERP.

Jeśli interesuje Cię zakup oprogramowania ERP lub dodatków do niego, zapraszamy do firmy Polkas +48 12 634 05 44, erp@polkas.pl