Pytanie wydaje się być proste, odpowiedź będzie niestety różna w zależności od intencji i ogólnej wiedzy pytającego. Często bowiem korzystając ze skrótu myślowego zastępujemy faktyczną nazwę oprogramowania marką producenta. Podobnie zdarza się niektórym osobom mówić: „korzystamy w firmie z Comarchu”, co nijak nie zdradza którego systemu faktycznie używa firma.
SAP SE (wcześniej SAP AG, pełna nazwa: „Systemanalyse und Programmentwicklung”), powstał we wczesnych latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku i był pionierem w tworzeniu oprogramowania klasy ERP. Pozwoliło to firmie zostać liderem tego rynku i przez wiele lat utrzymywać tą pozycję, mimo ogromnej konkurencji. Przez lata sztandarowym produktem firmy był system SAP R/3, rozwijany do 2003 roku. W roku 2004 firma przekształciła platformę R/3 w system SAP ERP Central Component.
Równolegle powstały platformy dla małych i średnich przedsiębiorstw – SAP Business One i SAP Business All-in-One.
SAP na rynku Polskim podobnie jak na świecie jest jednym z leaderów w kwestii ilości sprzedanych licencji. Specyfika naszego rynku jest jednak spora, na czym korzystają rodzimi producenci, jak Comarch, który w obszarze firm do 500 pracowników zdeklasował światowego potentata. Duży wpływ na taki obrót spraw mają skomplikowane i ciągle zmieniające się przepisy podatkowe i prawa pracy, do których oprogramowanie musi zostać dostosowane. Lokalni producenci mają przewagę, bo sami działają w oparciu o regulacje, które muszą odwzorować w systemach.