Skip to main content

Chmura czyli ostatnio bardzo popularny sposób przechowywania i udostępniania danych, jest obecna praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Dotyczy to użytkowników zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. W dzisiejszych czasach standardem jest praca zdalna a ogromną popularnością cieszą się urządzenia mobilne. Rosnąca wciąż liczba mobilnych pracowników sprawia, że nowocześnie zarządzane firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, umożliwiających pracownikom dostęp do tych samych danych w tym samym czasie. Umożliwia to  pełną współpracę co przekłada się w efekcie na zysk firmy.

Cloud collaboration –  to inaczej współdzielenie zasobów i pracy grupowej przy wykorzystaniu   technologii cloud computing. Skuteczna praca grupowa to priorytet i główny cel każdej nowoczesnej firmy. Dzięki tej usłudze współpraca między pracownikami firmy jest możliwa nie tylko w obrębie biura. Użytkownicy mogą wysyłać dokumenty czy pliki do chmury, skąd są one pobierane bądź edytowane przez innych. W ten sposób znajdujący się w różnych miejscach pracownicy mają w tym samym czasie dostęp do tych samych danych.

W wielu firmach wspólna praca na plikach nadal odbywa się przy pomocy poczty elektronicznej lub przy wykorzystaniu pamięci USB. Jest to znaczne ograniczenie ze względu na fakt, że w tym przypadku tylko jeden użytkownik jest w stanie pracować na danej wersji dokumentu.

Chmura jest wygodnym narzędziem współpracy dla użytkowników ze względu na to, że synchronizacja zmian odbywa się w tym samym czasie, a w przypadku jakichkolwiek modyfikacji zmiany są widoczne w czasie rzeczywistym.

Wspólny projekt? – jakie to proste.

Rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się w pracy zespołowej jest usługa iBard24. Oprócz wielu możliwości archiwizacyjnych i automatycznego backupu,  iBard24 umożliwia pełną  synchronizację współdzielonego dokumentu. W sytuacji edycji tego samego dokumentu  w tym samym czasie, aplikacja pozwala na dostęp i zachowanie obu zmienionych wersji. Nawet gdy sama współpraca nie jest głównym celem, usługa synchronizacji danych zapewnia użytkownikom wiele korzyści. Przechowywanie plików w chmurze to idealny sposób na ich zabezpieczenie. I tu pojawiają się wątpliwości: jak to możliwe, że przechowywanie danych w chmurze może być bezpieczne? W chmurze to znaczy gdzie? Otóż nasze dane są przechowywane w centrach danych, wyposażonych w wiele zabezpieczeń ( szyfrowane połączenie, dodatkowe zabezpieczenie kluczem szyfrującym). Dla porównania: podobne zabezpieczenia są stosowane w komunikacji z serwisami bankowości internetowej.

Zabezpieczenia stosowane w usłudze iBard24 zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa przetwarzanych informacji. Oprócz tego aplikacja daje możliwość m.in. backupu (odtworzenia) zawartości całego urządzenia po awarii, zmianie czy w przypadku kradzieży. Tak więc użytkownik ma dostęp do swoich danych ze wszystkich urządzeń.  

Chmura jest obecnie coraz popularniejszym sposobem zarówno na przechowywanie, jak i udostępnianie danych a korzystają z niej zarówno firmy jak i indywidualni użytkownicy.