Temat wykonywania kopii baz danych powraca jak bumerang – najczęściej w przypadku, gdy kolejna firma dzwoni z prośbą o ratowane utraconych danych. Dlatego z dużym naciskiem informujemy, przypominamy i zalecamy – lepiej zapobiegać niż leczyć! Znacznie mniej nerwów, zdrowia i pieniędzy kosztuje wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń i mechanizmów wykonywania backupów, niż podejmowanie prób odzyskania danych po zaszyfrowaniu dysków, awarii komputera lub serwera czy zdarzeniach losowych takich jak pożar albo zalanie serwerowni.
Narzędzia do wykonywania i archiwizowani kopii baz danych są różne i można je dostosować do potrzeb nawet najmniejszych firm – nie trzeba od razu wdrażać rozwiązań za tysiące złotych. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach: kopie baz danych powinny być wykonywane regularnie (najlepiej codziennie), również regularnie weryfikowane pod kątem poprawności, a przede wszystkim przechowywane najlepiej w kilku różnych lokalizacjach. Trudno bowiem oczekiwać, że kopie bezpieczeństwa przechowywane na tym dysku co baza danych, pomogą w przypadku, gdy ten dysk się zwyczajnie zepsuje…
Wśród popularnych rozwiązań backupowych są dyski zewnętrzne i serwery NAS. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to wciąż rozwiązania oparte o sprzęt, który może ulec awarii, czy – w przypadku pendrive’ów czy dysków zewnętrznych – zgubieniu. Najpewniejszą formą jest przechowywanie kopii bazy danych w bezpiecznej, sprawdzonej chmurze. Takim rozwiązaniem jest np. konto Comarch iBard, pozwalające na tworzenie i przechowywanie kopii danych w chmurze Comarch. Konto to ma kilka różnych wariantów, zarówno funkcjonalnych, jak i cenowych, dzięki czemu można je zastosować zarówno w dużej firmie czy biurze rachunkowym, jak i w niewielkim przedsiębiorstwie. Wśród zabezpieczeń konta iBard znajdują się:
- protokół SSL 256 bit – przy jego wykorzystaniu szyfrowany jest przesył danych od Klienta na serwery Comarch IBARD. Warto wspomnieć, że ten sam protokół wykorzystywany jest np. w komunikacji z serwisami bankowości internetowej.
- szyfrowanie danych za pomocą algorytmu szyfrującego AES 256 bit – dane szyfrowane są na komputerze użytkownika za pomocą wygenerowanego wcześniej, niepowtarzalnego klucza szyfrującego. Klucz ten przechowywany jest lokalnie u użytkownika usługi. Bez użycia tego klucza nie ma możliwości odszyfrowania zabezpieczonych nim danych.
- replikacja danych – rozwiązanie oparte jest na obiektowym klastrze dyskowym, zapewniającym dużą wydajność i skalowalność. Rozproszona struktura składa się z pojedynczych węzłów z dyskami, które są połączone ze sobą wysokowydajną siecią. Dodanie kolejnych węzłów pozwala na zwiększenie pojemności i wydajności systemu. Rozwiązanie zapewnia dzięki temu pełną redundancję danych, odporną na awarię poszczególnych elementów – dysków, węzłów, a nawet lokalizacji.
- Comarch Data Center – konta iBard umieszczane są w nowoczesnym centrum danych, spełniającym najwyższe normy bezpieczeństwa i posiadającym liczne certyfikaty w tym zakresie, m.in. ISO/IEC 27001:2005
Uczmy się na cudzych błędach! O wiele tańsze i zdecydowanie bardziej skuteczne jest prawidłowe zabezpieczenie danych niż podejmowanie prób ich odzyskania.