Obecna sytuacja związana z pandemią panującą na świecie zmusza wiele przedsiębiorstw produkcyjnych do zmiany swojego sposobu myślenia o systemach ERP.
Od dziesięcioleci firmy produkcyjne na całym świecie szukają rozwiązań z zakresu nowoczesnych systemów informatycznych, by usprawnić procesy produkcji, zmniejszyć koszty, maksymalizować wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa oraz zwiększyć efektywność w zarządzaniu zapasami. Te działania pomagają w zmniejszeniu efektów niewielkich kryzysów, jednak w obliczu tak ogromnego i globalnego trzęsienia gospodarczego, jaki wywołała obecna pandemia, to zbyt mało. To, jak wiele firm w Polsce jest uzależnionych od produktów i surowców z Chin, w połączeniu z epicentrum choroby w tym kraju, przekłada się na niewydolność biznesową wielu polskich przedsiębiorstw. Nawet normalizacja gospodarcza w przypadku ustąpienia pandemii nie gwarantuje powrotu do funkcjonowania łańcucha dostaw, w dotychczas znanym kształcie. Świat może zmienić się na długie lata w tym zakresie.
Na szczęście pewnego rodzaju mapą w tej skomplikowanej sytuacji stają się obecnie systemy ERP, które pokazują przedsiębiorcom szereg zautomatyzowanych narzędzi i wspierają szerszą transformację cyfrową. Planowanie zasobów przedsiębiorstwa w środowisku ERP, które łączy różne dane i funkcje biznesowe w jedno źródło informacji, jest jedną z odpowiedzi. Producenci mogą precyzyjnie zarządzać codziennymi operacjami, od zakupu surowców po zasoby ludzkie. Systemy ERP stanowią dla nowoczesnych firm źródło analizy biznesowej na każdym szczeblu łańcucha dostaw. Dokładne dane generowane w czasie rzeczywistym pomagają w podejmowaniu decyzji i optymalizacji zaplecza. Na bieżąco weryfikowane są harmonogramy produkcji i dostaw we współpracy z producentami. Systemy te zapewniają przepływ informacji krytycznych również w obszarach logistyki, sprzedaży, zapasów itp.
Korzyści z integracji ERP w czasach pandemii:
– centralizacja w jedną platformę wielu gałęzi zarządzania,
– eliminacja bariery w działaniach IT i zmniejszenie kosztów z tym związanych,
– udostępnianie danych krytycznych oraz poszczególnych aplikacji pracownikom pracującym zdalnej,
– usprawnienie współpracy między działami firmy, często odległymi od siebie,
– zapewnienie kontroli i obserwacji procesów, jaka potrzebna jest dziś wyjątkowo firmom produkcyjnym.