Skip to main content

Od kilkunastu dni mamy Nowy Rok. Rok który w wielu obszarach może być w branży IT przełomowy. Można spodziewać się bowiem, że w 2019 mocno rozwiną się trendy, które już wcześniej dawały o sobie znać. Co konkretnie?

Przede wszystkim należy spodziewać się wzrostu popularności chmury. Coraz więcej klientów nie chce zawracać sobie głowy serwerami, kopiami bezpieczeństwa, całą infrastrukturą i jej bezawaryjną i ciągłą pracą. Chcą po prostu korzystać z programu i chmura daje taką swobodę.

Drugi prąd, jaki będzie wiodący to mobilność. W dobie smartfonów, tabletów i powszechnej cyfryzacji liczy się dostęp do danych z każdego miejsca i każdego urządzenia. Skoro technologia daje nam takie możliwości, najwyższy czas aby sprostało temu również oprogramowanie. Ważnym wyznacznikiem jest tu możliwość pracy w trybie off-line, nie w każdym miejscu mamy dostęp do internetu (np. jadąc pociągiem czy w piwnicy), a możliwość pracy na programie być musi. Systemy firmy Comarch (np. Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL) doskonale sobie z tym radzą.

Od dłuższego już czasu obserwujemy zanik popularności rozwiązań autorskich i trend ten z całą pewnością się utrzyma. Klienci stawiają na sprawdzone rozwiązania i bezpieczeństwo, a to gwarantują stabilni producenci, jak Soneta czy Comarch. Przede wszystkim dzięki na bieżąco wypuszczanym aktualizacjom dostosowującym programy do zmian w przepisach, ale też dlatego, że działając poprzez sieci partnerskie dają dowolność w wyborze firmy obsługującej.

Jako niezależny dostawca jesteśmy coraz częściej pytani o „rozwiązania informatyczne”. Nie ten czy inny konkretny system, ale „rozwiązanie” dopasowane do potrzeb. Użytkowników nie interesuje często etykietka, nazwa programu lecz to, aby uzyskać pożądane funkcjonalności. POLKAS dzięki swojej niezależności tworzy tego typu rozwiązania, integrując np. najlepsze na rynku Kadry i Płace (enova365) z najlepszą Produkcją (Comarch ERP XL) i Mobilnymi Handlowcami (Comarch ERP Optima). Dodatkowo niestandardowe funkcjonalności potrafimy sami we własnym zakresie oprogramować. Złoci czy platynowi partnerzy konkretnego producenta nie mają takiej mocy właśnie „dzięki temu”, że są złoci i platynowi – czyli oferują programy tylko jednego konkretnego producenta.

Ostatnia tendencja, jaka w 2019 roku będzie z całą pewnością widoczna to masowa migracja klientów pracujących na starym DOSowym oprogramowaniu Comarch ERP Klasyka na nowocześniejsze systemy. Powód takiego stanu rzeczy jest prozaiczny, a mianowicie jest nim zakończenie przez Comarch wraz z końcem 2019 roku wsparcia dla tego nieprzystającego już do obecnych realiów i uwarunkowań technicznych programu.