Skip to main content

Wielokrotnie spotykamy się z pytaniami, jakie wymagania musi spełniać serwer czy komputer, by zapewnić komfortową pracę w systemie ERP. W takich sytuacjach wśród poszczególnych parametrów sprzętu oraz systemu operacyjnego zalecamy zastosowanie dysków SSD.

A dlaczego? Przecież dysk HDD ma bardzo dużo miejsca i dobrą cenę. Dyski SSD są drogie, a te, które mają akceptowalną cenę, dostępne są w stosunkowo małych pojemnościach!

Na pozór faktom tym trudno zaprzeczyć. Jednak chcąc korzystać w firmie z bezpiecznej, wydajnej i stabilnej infrastruktury IT, dyski SSD są jej nieodłącznym elementem. Dlaczego?

W dyskach SSD, w przeciwieństwie do dysków talerzowych, nie ma elementów ruchomych, oparte są bowiem na technologii „flash”. Dzięki temu oferują znacznie wyższą prędkość zapisu i odczytu danych. W związku z tym do zapewnienia komfortu pracy potrzeba mniejszej ilości dysków. Mniejsze obciążenie infrastruktury, brak konieczności stosowania zaawansowanych systemów chłodzenia i mniejsze zużycie energii w perspektywie przekładają się na obniżenie kosztów stałych firmy.

Dyski HDD są o wiele mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. uderzenia, czy warunki otoczenia, takie jak temperatura. Natomiast dyski SSD mogą bezproblemowo pracować w tak ekstremalnych warunkach jak -40 i +80 stopni Celsjusza, są też bardzo odporne na uszkodzenia. Dzięki temu znacznie trudniej utracić dostęp do zapisanych na nich firmowych danych.

Dyski SSD nie wymagają defragmentacji, zapewniają niskie zużycie prądu oraz cichą pracę. Są też niewielkie, zarówno pod kątem wagi, jak i wymiarów, dzięki czemu można je umieścić w niemal każdej obudowie.

Wszystkie te zalety sprawiają, że technologia SSD jest masowo wykorzystywana w przypadku rozbudowanych magazynów danych. Nie oznacza to jednak, że jest zarezerwowana dla dużych firm czy korporacji. Małe i średnie firmy także stawiają na bezpieczeństwo i wydajność. Ceny dysków SSD spadają, a zapewne kwestią czasu jest całkowite zastąpienie tą technologią dysków talerzowych.

Nie wiesz, jaki dysk SSD wybrać? Skontaktuj się z nami!